O nas

Saska Fabrik to firma meblarska wykonująca rzemieślniczo meble inspirowane głównie modernizmem.

wojtek łazarowicz zdjęciePrzede wszystkim chodzi o wierność założeniom, wedle których najważniejszy jest rozumny funkcjonalizm i powściągliwość stylistyczna. Ważnym założeniem naszej firmy jest wykonanie ręczne, rzemieślnicze – wszystkie projekty realizujemy z naszą partnerską stolarnią, w której pracują świetni fachowcy. Ich kunszt staramy się wykorzystać w pełni tworząc projekty oszczędne formalnie, w których dekoracyjną role gra sama konstrukcja mebla. Eksponujemy na przykład tradycyjne stolarskie łączenia „na wczepy”. Meble wykonujemy z płyty stolarskiej, litego drewna, sklejki.

Nigdy nie udajemy, że surowiec jest inny, niż jest nim w istocie. Tak jak w starym Jaguarze: wszystko co wygląda na skórę, drewno czy aluminium, jest skórą drewnem czy aluminium. Jeśli zatem robimy mebel ze sklejki, to odsłaniamy przekroje, ukazujemy łączenia wpustowe (dość dekoracyjne); jeśli uchwyt wygląda na mosiężny, to można mieć pewność, że jest toczony z kawałka mosiądzu, a nie odlany z plastiku pokrytego cienką warstwą oszukańczej powłoki.

Nie robimy mebli glamour, chic, czy trendy. Dajemy inny rodzaj ekskluzywności, bo wynikający z   mistrzowskiego, rzemieślniczego wykonania. Projektujemy oszczędnie, produkujemy rzetelnie. Jeśli czasem zaszalejemy z kolorami, to jest to ekstrawagancja nie przecząca wygodzie ani funkcjonalności. Dbając o ekskluzywność naszych mebli wystrzegamy się egzaltacji – jakże dalekiej bezpretensjonalnym projektom modernistycznym. Jeśli mielibyśmy wskazywać wzór naszych poczynań, to była by nim debiutująca w latach 20. Spółdzielnia Artystów Plastyków ŁAD tworząca tkaniny, ceramikę, meble „z wyraźnym dążeniem do doskonałości formy, surowca i wykonania – jak zapisano w statucie założycielskim. Pomysł był taki, że znakomici polscy twórcy powierzają swe projekty doskonałym rzemieślnikom. …I ten pomysł przekuł się na fenomenalny sukces. Meble spółdzielni  ŁAD zdobywały międzynarodowe nagrody, stanowiły wyposażenie ministerialnych i ambasadorskich gabinetów, a przy tym… sprzedawano je na raty, co przed wojną stanowiło sensacyjną nowość. Meble ŁADu ze względu na swe pierwszorzędne surowce i wykonanie nie były tanie, ale pożądane przez inteligencję, artystów, przedstawicieli wolnych zawodów.

My też nie zabiegamy o miano producenta dóbr luksusowych, który kokietuje bogatą klientelę małpując drogie marki. Nie powielamy konkretnych projektów ŁADu, bo estetyka się zmieniła i nic nie stoi w miejscu. Ale wierzymy, ze nadal warto poszukiwać ŁADu i porządku w rozumnym projekcie, i dbać o jego rzetelne, mistrzowskie wykonanie. Niech geniusz projektu ujawnia się w pokorze wobec wygody użytkownika, prostocie bryły, finezji detalu. Niech styl nie przytłacza manierą, nie męczy efekciarstwem. Tego właśnie sobie życzymy, i to obiecujemy naszym klientom, którzy obdarzają nas zaufaniem. Cieszy nas, że coraz częściej kupują nie tylko nasze gotowe projekty, albo zlecają wykonanie projektów, które opracowujemy wspólnie. To wspaniałe uczucie, kiedy ktoś pozwala wypełnić swój dom cząstka naszej pomysłowości i pracy.

Wojciech Łazarowicz

Fabrykant w Saska Fabrik